:: دوره 11، شماره 43 - ( مطالعات تاریخ اسلام 1398 ) ::
جلد 11 شماره 43 صفحات 33-60 برگشت به فهرست نسخه ها
سیاست اسلامی سازی در پاکستان
دکتر محمدعلی چلونگر، دکتر اصغر منتظرالقائم، آقای محمدرضا قنبری
دانشگاه اصفهان
چکیده:   (1699 مشاهده)

هدف بسیاری از رهبران استقلال پاکستان حتی در سال­های مبارزه، با اسلام پیوند خورده­بود. پس ازجدایی از هند ایجاد کشوری اسلامی یا کشوری برای زندگی مسلمانان مطلوب این مبارزات بود. ازسال 1958با کودتای ارتش تاسال 1988 سه­تن (به­ترتیب زمانی ایوب­خان، ذوالفقارعلی­بوتو و ضیاءالحق) به­ریاست­جمهوری پاکستان رسیدند که اولویت­های اقدامات خود را در یوند با اسلام و کمک­گرفتن از آن در جامعه مطرح ساختند.

جایگاه اختصاص داده­شده به­اسلام درمدعای هر سه فرد مذکور و تفاوت عملکرد آنان درنوع طرح اسلام و سپس بهره­برداری از آن، پرسشی است که­این مقاله قصد پاسخگویی به­آن را دارد و نیز روشن­ساختن این امر که­در بهره­جویی از اسلام چه­مدل­هایی مطرح شد و چگونه در عمل پیاده شد. فرایند انجام پژوهش و یافته­های آن به فرضیه­سازی کمک خواهدکرد.

یافته­ها نشان می­دهد، درابتدا گرایش به­نوگرایی و ارائه تفسیرنو از اسلام و بازنگری درنقش و نفوذ نهادهایی دینی مطرح شد و درادامه به­سوی بروز قویتر علایق نوگرایانه و سازگار نشان­دادن اسلام با اندیشه­های جامعه­گرا و سوسیالیستی حرکت شد و سرانجام یک دهه طولانی اسلامی­سازی درسایه حضور نظامیان تجربه شد.

واژه‌های کلیدی: پاکستان، اسلامی سازی، ایوب خان، ذوالفقار علی بوتو، ضیاء الحق، سیاست
متن کامل [PDF 457 kb]   (50 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي تاریخ اسلام
دریافت: 1397/8/22 | پذیرش: 1397/10/9 | انتشار: 1398/12/13


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 43 - ( مطالعات تاریخ اسلام 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها